UK WS Nationals

Competition window: 3000 - 2000 m

Place: DZ Dunkeswell (MSL: 256.0 m)

# Competitor Time Distance Speed Total
% % %
s % s % m % m % km/h % km/h %
ADVANCE WSPG - 03/07/19-04/07/19
1 Anastasis Polykarpou
TS Jedei 2019
CYP 75.9 92.7 83.1 100.0 96.3 3656 100.0 3476 99.0 99.5 273.7 100.0 263.4 100.0 100.0 295.83
2 Max Diebold
SQ CR+
FRA 81.4 99.3 82.0 98.7 99.0 3625 99.2 3512 100.0 99.6 251.0 91.7 248.6 94.4 93.0 291.61
3 Angelo Grubišić
SQ C-Race
GBR 72.3 88.2 77.6 93.3 90.8 3192 87.3 2857 -10% 81.4 84.3 236.2 86.3 219.1 83.2 84.7 259.82
4 Remi Damgaard
SQ CR+
NOR 81.9 100.0 74.7 89.9 94.9 2827 77.3 2536 72.2 74.8 220.8 80.7 219.8 83.4 82.0 251.74
5 Oleg Chuguiev
PF Sukhoi T
UKR 71.6 87.4 70.2 84.5 86.0 2782 76.1 2875 81.9 79.0 221.2 80.8 201.3 76.4 78.6 243.57
6 Pavlo Plichko
PF Vampire Alpine 2
UKR 74.0 90.4 70.9 85.4 87.9 2952 80.7 2970 84.6 82.6 189.9 69.4 195.2 74.1 71.7 242.26
7 Jozef Bieszczad
SQ Freak 3
GBR 61.0 74.4 68.9 82.9 78.7 2899 79.3 2474 70.4 74.9 224.6 82.1 223.2 84.7 83.4 236.95
8 Charlie Hutchinson
SQ Freak 2
GBR 67.3 82.2 67.2 80.8 81.5 2607 71.3 2525 71.9 71.6 210.2 76.8 208.4 79.1 77.9 231.06
9 Chris Berte
SQ CR+
GBR 57.8 70.5 61.5 74.1 72.3 2860 78.2 2572 73.2 75.7 222.6 81.3 210.9 80.1 80.7 228.73
10 Mike Williams
PF Vampire Alpine
GBR 66.3 80.9 73.2 88.2 84.5 2344 64.1 2399 68.3 66.2 213.2 77.9 203.6 77.3 77.6 228.32
11 Colin Preece
SQ CR+
GBR 63.1 77.0 60.7 73.1 75.1 2695 73.7 2602 74.1 73.9 213.7 78.1 205.8 78.1 78.1 227.07
12 Matthew Webster
SQ ATC2
GBR 69.8 85.2 66.7 80.3 82.7 2430 66.5 2393 68.1 67.3 204.1 74.6 194.8 73.9 74.3 224.29
13 Keith Skelley
TS Jedei 3
GBR 81.6 99.6 79.5 95.6 97.6 2345 64.1 2045 58.2 61.2 171.1 62.5 171.4 65.1 63.8 222.57
14 Dave Reed
SQ Colugo 2
GBR 67.4 82.3 68.1 82.0 82.2 2041 55.8 2052 58.4 57.1 202.5 74.0 207.6 78.8 76.4 215.69
15 Oliver Goss
SQ Freak 3
GBR 61.8 75.4 63.5 76.5 75.9 2341 64.0 2370 67.5 65.8 194.8 71.2 189.1 71.8 71.5 213.19
16 Stuart Perry
TS Jedei 3
GBR 68.5 83.6 60.3 -10% 72.6 78.1 2418 -10% 66.1 2391 -10% 68.1 67.1 174.2 63.6 171.1 64.9 64.3 209.53
17 Michael Stocks
SQ ATC
GBR 59.6 72.7 65.9 79.4 76.0 2211 60.5 2064 58.8 59.6 184.7 67.5 172.7 65.5 66.5 202.16
18 Jason Legg
TS R-Bird 2
GBR 57.8 70.5 64.7 77.9 74.2 1682 -10% 46.0 2259 64.3 55.2 136.9 -20% 50.0 200.0 75.9 63.0 192.34
19 Fraser Corsan
PF Vampire Alpine
GBR 71.0 86.6 72.3 87.0 86.8 2909 79.6 39.8 204.5 74.7 37.4 163.98
Inter
1 Michael Kassabian
PF Havok Carve
GBR 61.6 100.0 61.0 100.0 100.0 1953 92.5 1911 93.2 92.8 186.2 90.0 168.1 85.4 87.7 280.53
2 Dave Green
PF Havok Carve
GBR 58.9 95.6 49.7 81.4 88.5 1998 94.6 1951 95.2 94.9 194.7 94.1 183.1 93.0 93.6 276.99
3 Chris Judd
PF Havok Carve
GBR 53.0 85.9 45.2 74.2 80.1 2112 100.0 2050 100.0 100.0 191.5 92.5 179.8 91.4 92.0 272.02
4 Gary Mc Guinness
PF Havok Carve
GBR 40.3 65.4 43.3 71.0 68.2 1715 81.2 1314 64.1 72.7 206.9 100.0 189.1 96.1 98.0 238.94
5 John Parker
PF Magister
GBR 42.9 -20% 69.6 50.6 83.0 76.3 1712 81.1 1676 81.8 81.4 168.5 81.4 157.3 79.9 80.7 238.40
6 Martin Rhodes
TS R-Bird
GBR 44.0 71.4 39.7 65.2 68.3 728 -50% 34.5 1505 73.4 53.9 198.3 95.8 196.8 100.0 97.9 220.11
Novice
1 Liam Byrne
SQ Swift 3
GBR 53.2 99.6 51.4 100.0 99.8 1939 100.0 2080 100.0 100.0 197.2 96.3 197.2 91.8 94.0 293.82
2 John Duthie
TS T-Bird
GBR 53.4 100.0 43.3 84.2 92.1 1350 69.6 1528 73.5 71.5 193.0 94.3 182.8 85.1 89.7 253.34
3 Martin Cole
PF Phantom 3
GBR 35.7 66.8 41.9 81.5 74.1 1760 90.7 1911 91.9 91.3 167.8 82.0 188.5 87.8 84.9 250.32
4 Matt Woodford
PF Phantom 3
GBR 35.4 66.3 33.4 64.9 65.6 1665 85.8 1565 75.2 80.5 204.7 100.0 214.8 100.0 100.0 246.11
5 Ralph Weatherburn
TS T-Bird
GBR 52.5 98.3 51.4 100.0 99.2 1255 -10% 64.7 1634 78.6 71.7 139.0 67.9 155.6 72.4 70.2 240.99
Tracking Suite
1 Alex Liburn
PF Onesie
GBR 31.5 100.0 29.8 100.0 100.0 1585 100.0 1361 100.0 100.0 201.8 100.0 203.2 100.0 100.0 300.00
Advance WSPG - 02/07/19 not finished, disqualified results
1 Max Diebold
SQ CR+
FRA 82.8 100.0 50.0 50.00
2 Keith Skelley
TS Jedei 3
GBR 79.9 96.4 48.2 48.22
3 Fraser Corsan
PF Vampire Alpine
GBR 74.5 90.0 45.0 45.01
4 Jason Legg
TS R-Bird 2
GBR 67.7 81.7 40.9 40.86
5 Oliver Goss
SQ Freak 3
GBR 67.6 81.7 40.8 40.83
6 Dave Reed
SQ Colugo 2
GBR 61.5 74.3 37.1 37.14
7 Jozef Bieszczad
SQ Freak 3
GBR 56.0 67.6 33.8 33.80
8 Matthew Webster
SQ ATC2
GBR 55.7 -20% 67.3 33.6 33.64
9 Stuart Perry
TS Jedei 3
GBR 54.1 -20% 65.4 32.7 32.69
10 Daniel Lacasse
TS R-Bird 3
GBR 39.8 -10% 48.0 24.0 24.01
11 Angelo Grubišić
SQ C-Race
GBR 32.0 -50% 38.6 19.3 19.31
12 Michael Stocks
SQ ATC
GBR 26.3 -50% 31.7 15.9 15.85
13 Pavlo Plichko
PF Vampire Alpine 2
UKR
14 Remi Damgaard
SQ CR+
NOR
15 Oleg Chuguiev
PF Sukhoi T
UKR
16 Anastasis Polykarpou
TS Jedei 2019
CYP
17 Mike Williams
PF Vampire Alpine
GBR
18 Charlie Hutchinson
SQ Freak 2
GBR
19 Chris Berte
SQ CR+
GBR
20 Colin Preece
SQ CR+
GBR
21 Chris Judd
PF Havok Carve
GBR
This competition uses wind cancellation feature. Results are adjusted for wind / not adjusted for wind

Organizers:

  1. British Parachute Association
  2. Nemes Anikó Nadia
  3. Mike Williams

Event sponsors:

× Something went wrong with that request. Please try again.