Wings over Marl - 16-19.08.2018

Competition window: 3000 - 2000 m

Place: DZ Marl (MSL: 73.0 m)

# Competitor Distance Speed Time Total
% % %
m % m % km/h % km/h % s % s %
Advanced
1 Alexey Galda
SQ CR+
GER 3141 100.0 3315 100.0 100.0 239.5 100.0 240.0 100.0 100.0 92.4 100.0 87.8 97.0 98.5 298.52
2 Ulf Munkedal
SQ CR+
DEN 2710 86.3 3016 91.0 88.6 230.2 96.1 233.9 97.4 96.8 84.2 91.1 82.7 91.5 91.3 276.70
3 Leonid Sigalov
SQ CR+
RUS 2706 86.2 2936 88.6 87.4 197.3 82.4 216.4 90.2 86.3 87.6 94.7 90.4 100.0 97.4 271.01
4 Fons Van Den Boom
SQ CR+
NED 2619 83.4 2899 87.5 85.4 194.0 81.0 202.7 84.5 82.7 90.0 97.3 87.2 96.4 96.9 265.02
5 Florian Kaschuba
IA Orca
GER 2515 80.1 2744 82.8 81.4 194.0 81.0 208.2 86.8 83.9 89.3 96.6 85.6 94.7 95.6 260.95
6 Chris Byrnes
PF Sukhoi T
AUS 2544 81.0 2900 87.5 84.3 209.0 -10% 87.3 239.2 99.6 93.5 64.8 -20% 70.1 75.9 84.0 77.0 254.75
7 Dennis Werenskiold
SQ CR+
DEN 2663 84.8 2796 84.4 84.6 210.6 87.9 204.6 85.3 86.6 68.1 73.6 83.4 92.2 82.9 254.08
8 Alessandro Urzi
SQ CR+
ITA 2514 80.0 2744 82.8 81.4 201.5 84.2 205.8 85.8 85.0 78.0 84.4 80.5 89.0 86.7 253.08
9 Valerii Salcutan
TS Rebel 4
MDA 2376 75.7 2465 74.4 75.0 214.3 89.5 209.1 87.1 88.3 82.0 88.7 81.1 89.6 89.2 252.48
10 Frits Jensen
SQ CR+
DEN 2373 75.5 2644 79.8 77.7 203.4 -10% 85.0 230.3 96.0 90.5 78.7 85.2 75.3 83.3 84.2 252.32
11 Nick Yu
SQ CR+
CAN 2481 79.0 2342 70.6 74.8 208.0 86.9 205.5 85.6 86.2 82.4 89.1 80.1 88.6 88.9 249.92
12 Reto Nyffenegger
SQ CR+
SUI 2444 77.8 2548 76.9 77.3 220.7 92.2 214.3 89.3 90.7 76.1 82.3 70.3 77.8 80.0 248.08
13 Marko Makela
SQ CR+
FIN 2438 77.6 2314 69.8 73.7 231.9 96.9 221.6 92.3 94.6 72.5 78.4 71.7 -10% 79.3 78.8 247.15
14 Jakub Juszczak
SQ CR+
POL 1999 63.7 2513 75.8 69.7 208.0 86.9 215.3 89.7 88.3 81.5 88.1 80.8 89.4 88.8 246.78
15 Janusz Paliszek
SQ CR+
POL 1894 60.3 2597 78.3 69.3 179.6 75.0 221.4 92.3 83.6 85.2 92.1 85.1 94.1 93.1 246.06
16 Blair Egan
SQ CR+
CAN 2173 69.2 2504 75.5 72.4 213.6 89.2 216.6 90.2 89.7 73.5 79.5 74.7 82.6 81.0 243.13
17 Michael Bueligen
IA Orca
GER 2351 74.8 2607 78.7 76.8 189.8 79.3 188.1 78.4 78.8 76.9 83.2 78.6 87.0 85.1 240.66
18 Benedikt Hövelmann
IA Orca
GER 1992 63.4 2307 69.6 66.5 192.6 80.4 202.2 84.2 82.3 71.3 77.2 69.3 76.6 76.9 225.74
19 Kay Sewald
IA Orca
GER 2183 69.5 2495 75.3 72.4 154.6 64.6 178.4 74.3 69.5 74.1 80.2 75.9 83.9 82.1 223.92
20 Mike Williams
PF Vampire Alpine
GBR 1912 60.9 2085 62.9 61.9 166.8 69.6 190.7 79.5 74.5 72.1 78.0 73.1 80.8 79.4 215.82
21 Frank Bremer
IA Orca
GER 2254 71.8 2451 73.9 72.9 167.4 69.9 201.9 84.1 77.0 62.4 67.5 55.4 -10% 61.2 64.4 214.24
22 Jörg Kleine
SQ CR+
GER 1932 61.5 2303 69.5 65.5 128.3 53.6 144.1 60.0 56.8 77.9 84.2 75.3 83.2 83.7 206.04
23 Kay Rueber
IA Orca
GER 1817 57.9 2137 64.5 61.2 166.5 69.5 169.3 70.6 70.0 69.5 75.2 65.6 72.5 73.8 205.01
24 Marcel Peters
IA Barracuda Power
GER 1836 58.5 1982 59.8 59.1 184.5 77.0 190.8 79.5 78.3 58.3 63.0 61.9 68.4 65.7 203.11
25 Martijn Decauter
IA Barracuda Power
BEL 1830 58.3 2108 63.6 60.9 196.9 82.2 199.4 83.1 82.7 53.9 58.3 53.5 59.2 58.7 202.34
26 Colin Preece
SQ CR+
GBR 1583 50.4 2194 66.2 58.3 156.9 65.5 181.9 75.8 70.7 71.5 77.3 62.2 68.8 73.0 201.99
27 Stefan Damm
TS X2
GER 1725 54.9 2020 60.9 57.9 157.1 65.6 164.7 68.6 67.1 62.5 -10% 67.6 73.6 81.4 74.5 199.52
28 Andrea Rieck
SQ ATC
GER 1453 -10% 46.3 1718 -10% 51.8 49.1 166.7 69.6 157.6 -10% 65.7 67.7 53.5 57.9 61.6 68.1 63.0 179.72
Intermediate
1 Leon Rollersbroich
IA Barracuda
GER 1617 94.9 1819 100.0 97.4 153.3 89.6 144.0 82.3 86.0 48.7 78.2 67.0 100.0 89.1 272.51
2 Massimo Lavarian
TS R-Bird
ITA 1705 100.0 1395 -20% 76.7 88.3 171.0 100.0 175.0 100.0 100.0 54.7 -10% 87.7 51.6 -10% 77.1 82.4 270.73
3 Alexander Fritsch
PF Havok Carve
GER 1347 -10% 79.0 1582 -10% 87.0 83.0 144.7 84.6 157.3 89.9 87.3 55.7 89.4 62.9 93.9 91.7 261.96
4 Marcel Lehmann
SQ Swift
GER 1185 69.5 1333 73.3 71.4 138.0 80.7 164.8 94.2 87.4 62.3 100.0 63.4 94.7 97.3 256.18
5 Sergej Skorizki
IA Barracuda Freestyle
GER 780 -50% 45.8 1751 96.3 71.0 168.4 98.5 173.5 99.1 98.8 55.6 89.3 54.9 82.0 85.6 255.47
6 Ingmar Kraft
IA Barracuda Freestyle
GER 1484 87.1 1591 87.4 87.3 150.6 88.1 151.9 86.8 87.4 49.6 79.5 53.8 80.3 79.9 254.60
7 Izbicki Zbigniew
PF Havok Carve
POL 1646 96.6 1729 95.1 95.8 157.4 92.0 165.0 94.2 93.1 22.2 -50% 35.7 54.7 81.7 58.7 247.66
8 Alexander Baron
IA Barracuda
GER 1194 70.0 1409 77.4 73.7 158.5 92.7 159.2 91.0 91.8 51.1 82.1 48.4 72.3 77.2 242.71
9 Patrick Joswig
PF Havok Carve
GER 1494 87.6 1316 72.4 80.0 169.1 98.9 166.1 94.9 96.9 37.2 59.6 47.4 70.8 65.2 242.09
10 Benedikt Sprissler Fsc Remscheid
PF Havok Carve
GER 1306 76.6 1498 82.4 79.5 129.1 75.5 155.7 89.0 82.2 54.8 88.0 46.8 -10% 69.9 79.0 240.67
11 Manfred Kleinebudde
IA Barracuda
GER 1238 72.6 1302 71.6 72.1 165.0 96.5 162.6 92.9 94.7 41.5 66.5 42.1 62.9 64.7 231.48
12 Christian Wiesner
IA Barracuda Freestyle
GER 1170 68.6 1251 68.8 68.7 120.1 -10% 70.2 137.6 78.6 74.4 45.0 72.3 46.6 69.6 70.9 214.06
Rookie
1 Ina Preiwisch
IA Piranha 2
GER 1046 91.2 1514 93.0 92.1 159.7 97.5 160.8 91.1 94.3 41.4 -10% 93.9 49.0 94.3 94.1 280.50
2 Fabio Neujahr
IA Piranha Series
GER 1147 -20% 100.0 1628 100.0 100.0 155.1 94.7 158.7 89.9 92.3 30.7 69.7 51.9 99.9 84.8 277.08
3 Martin Skiba
PF Phantom 2
GER 726 -50% 63.3 1478 90.8 77.1 163.8 100.0 176.5 100.0 100.0 44.1 -10% 100.0 51.9 100.0 100.0 277.06
4 Noreen Ludwig
IA Piranha 2
GER 847 73.9 943 57.9 65.9 128.0 -10% 78.2 138.7 78.6 78.4 39.8 90.4 35.0 67.4 78.9 223.15
German TryOuts
1 Florian Kaschuba
IA Orca
GER 2515 100.0 2744 100.0 100.0 194.0 100.0 208.2 100.0 100.0 89.3 100.0 85.6 100.0 100.0 300.00
2 Michael Bueligen
IA Orca
GER 2351 93.5 2607 95.0 94.2 189.8 97.9 188.1 90.3 94.1 76.9 86.1 78.6 91.9 89.0 277.34
3 Benedikt Hövelmann
IA Orca
GER 1992 79.2 2307 84.1 81.6 192.6 99.3 202.2 97.1 98.2 71.3 79.9 69.3 80.9 80.4 260.24
4 Kay Sewald
IA Orca
GER 2183 86.8 2495 90.9 88.9 154.6 79.7 178.4 85.7 82.7 74.1 83.0 75.9 88.7 85.8 257.41
5 Frank Bremer
IA Orca
GER 2254 89.6 2451 89.3 89.5 167.4 86.3 201.9 97.0 91.6 62.4 69.9 55.4 -10% 64.7 67.3 248.38
6 Kay Rueber
IA Orca
GER 1817 72.3 2137 77.9 75.1 166.5 85.8 169.3 81.3 83.6 69.5 77.8 65.6 76.6 77.2 235.81
7 Jörg Kleine
SQ CR+
GER 1932 76.8 2303 83.9 80.4 128.3 66.1 144.1 69.2 67.7 77.9 87.2 75.3 87.9 87.6 235.60
8 Marcel Peters
IA Barracuda Power
GER 1836 73.0 1982 72.2 72.6 184.5 95.1 190.8 91.6 93.4 58.3 65.2 61.9 72.3 68.7 234.73
9 Stefan Damm
TS X2
GER 1725 68.6 2020 73.6 71.1 157.1 81.0 164.7 79.1 80.0 62.5 -10% 69.9 73.6 86.0 78.0 229.10
10 Andrea Rieck
SQ ATC
GER 1453 -10% 57.8 1718 -10% 62.6 60.2 166.7 86.0 157.6 -10% 75.7 80.8 53.5 59.9 61.6 72.0 65.9 206.98

Organizers:

  1. Nemes Anikó Nadia
  2. Jule Radow
  3. Felix S.
× Something went wrong with that request. Please try again.